Jak sprawdzić czy chiński wazon jest cenny?

Spis treści

Jak sprawdzić czy chiński wazon jest cenny?

Wstęp

Jak sprawdzić czy chiński wazon jest cenny? Często słyszymy w mediach historie o znajdywanych na strychach chińskich wazonach, które okazały się być warte miliony. Jak dowiedzieć się czy jeden z Twoich chińskich wazonów jest cenny? Doświadczony rzeczoznawcza może dokładnie oszacować wartość takiego przedmiotu. Jednak sam również możesz spróbować ocenić jego potencjał. Do tego potrzeba Ci jednak będzie podstawowa wiedza o popularnych stylach, metodach produkcji chińskiej porcelany. W tym artykule pokażemy Ci podstawowe cechy, które wyróżniają autentyczne, stare chińskie porcelanowe wazony. Zapraszamy do lektury!

jak sprawdzić czy chiński wazon jest cenny

O czym powinieneś pamiętać, identyfikując chiński wazon:

  • Dokładnie przyjrzyj się kształtowi, szkliwieniu, kolorom wazonu
  • Obejrzyj podstawę naczynia, poszukaj sygnatury złożonej z chińskich ideogramów (więcej o sygnaturach znajdziesz tutaj ). Oprócz tego zwróć uwagę na krawędź (stopę) podstawy.
  • Sprawdź czy obiekt posiada autentyczne cechy starości, drobne niedoskonałości w szkliwie, uwięzione pod szkliwem mikroskopijne bąbelki powietrza.
  • Spróbuj pozyskać informacje co do historii chińskiego wazonu- skąd się wziął w danej kolekcji?
  • Pamiętaj, że autentyczne chińskie antyki wyróżniają się niespotykaną wręcz dokładnością wykonania! Najdroższe chińskie wazony są prawie idealne. Nie ma w nich elementów wykonanych niedbale!

Kształt chińskich porcelanowych wazonów – przykłady

Chińskie wazony wyróżniają się charakterystycznymi kształtami. Jeśli chcesz określić, czy chiński wazon jest cenny, musisz zwrócić uwagę na jego kształt. Formy chińskich wazonów zmieniały się na przestrzeni lat. Poniżej znajdziesz kilka przykładów. Zapamiętaj te sylwetki:

Chiński wazon w typie śliwki (meiping)

Nazwa używana do opisania wysokiego wazonu z wąskim otworem na małej szyjce spoczywającej na wysokich i szerokich ramionach, zwężających się do stopki. Używana do eksponowania kwitnących gałęzi, zwykle kwitnącej śliwki.

Chiński wazonik w typie meiping

Naczynia porcelanowe w kształcie pucharu

Naczynie do picia o cylindrycznym kształcie, często lekko zwężające się, bez uchwytu lub nóżki.

Chiński wazon w typie rękawa

Prosty, cylindryczny wazon przypominający rękaw, z delikatnie wciętą szyją. Najczęściej z niebiesko-białą dekoracją podszkliwną, malowaną w sposób ciągły po całej powierzchni naczynia.

chiński niebiesko-biały wazon w formie rękawa

Porcelana w kształcie tykwy z podwójnym brzuścem

Kształt chińskiego wazonu naśladujący znaną roślinę. W chińskiej tradycji tykwa jest symbolem płodności, urodzaju.

chiński wazon w kształcie tykwy

Chiński wazon w kształcie gruszki

Kolejny kształt zaczerpnięty ze świata przyrody, popularny na przestrzeni wieków.

chiński wazon w kształcie gruszki

Malatura na chińskich wazonach

Podczas prób określenia czy chiński wazon jest cenny, warto zwrócić uwagę na malaturę. Szukaj plam, zanieczyszczeń, zmian w odcieniach koloru. Niektóre barwy mogły być charakterystyczne w danych okresach. Dla przykładu- kobaltowa malatura na niebiesko-białych chińskich wazonach z okresu Ming różni się od zdobień dynastii Qing wykonywanych w tej samej technice. Ten fakt może mieć znaczny wpływ na wartość chińskiego wazonu. Poza tym warto przyjrzeć się sposobowi malowania. Jeśli widzisz że pewne identyczne elementy powtarzają w wielu miejscach, prawdopodobnie masz do czynienia ze współcześnie wykonanym obiektem, a zdobienia są odbijane od szablonu.

Stopa chińskiego wazonu oraz jej krawędź

Zwróć uwagę na kształt, kolor i fakturę krawędzi stopy wazonu. Często obrzeże stopy jest ostatecznym potwierdzeniem autentyczności wazonu lub ułatwia przypisanie mu czasu powstania. Na przykład obiekty z końca dynastii Ming wyróżniają bardzo jasnym odcieniem bieli na stopie. Dodatkowo często posiadają zauważalne ślady cięcia nożem.

Szkliwo na starym chińskim wazonie

Wygląd szkliwa chińskiego wazonu może być uzależniony od czasu, w którym obiekt powstał. Szkliwo może mieć różne tekstury i kolor. Rozpoznawanie rodzajów szkliwa należy do podstaw sposobów identyfikacji i wyceny chińskich wazonów oraz innej ceramiki. Poniżej znajdziesz kilka elementarnych przykładów, które warto zapamiętać:

Sancai

Sancai to nazwa stylu śmiałego dekorowania ceramiki szkliwem w kilku (zazwyczaj trzech) kolorach. Zazwyczaj są to odcienie żółci, zieleni oraz błękitu. W zależności od okresu wykonania, dekoracja może być dokładna (osobne kolory) lub przypominać „polewę” w której różne barwy mieszają się ze sobą.

chiński wazon sancai

Monochromy

Monochromami nazywamy chińskie wazony ozdobione szkliwem w stosunkowo jednolitym odcieniu. Rodzajów monochromów jest jednak bardzo wiele, niekiedy różne odcienie jednego koloru mają własne, charakterystyczne nazwy. Dla przykładu obiekty zdobione tlenkiem miedzi po wypaleniu nabierały zazwyczaj czerwonego koloru. W zależności od warunków wypalania, obiekty zyskiwały różne barwy. Stąd wśród tak zdobionych obiektów możemy wyróżnić szkliwienia jak: bycza krwa, flambe czy kwitnąca brzoskwinia.

Chińskie wazony w rodzaju celadonu

Chociaż celadonami czasem nazywa się oddzielny rodzaj chińskiej ceramiki, termin ten jest też używany do określenia charakterystycznego, zielonkawego szkliwienia na jasnobiałej porcelanie.

chińska waza seladonowa

Szkliwo typu Jun

Jun to złożone, niebieskie szkliwienie, które zostało opracowane w prowincji Henan podczas panowania dynastii Song i Jin. Jun jest znane ze swojego ekstrawaganckiego wyglądu i jasnoniebieskiego odcienia, sporadycznie urozmaiconego akcentami czerwieni lub fioletu. Technicznie rzecz biorąc wspomniane szkliwo wcale nie jest jednak niebieskie- to za sprawą opalizującej struktury i odbijania światła nabiera żywego wyglądu przywodząc na myśl odcienie morskiej wody lub nieba.

Chiński wazon jun

Rodzaj zdobień i sceny przedstawione na porcelanie

Ponownie o tym wspominamy- zbadaj przedstawienia na wazonie pod kątem śladów szablonów lub zniekształceń. Jeśli kilka cech malatury chińskiego wazonu wskazuje na odbijanie zdobień, możesz być pewien że obiekt nie jest ani prawdziwy, ani wartościowy. Źle zdefiniowane lub rozmyte szczegóły również mogą być oznaką nieudolnego kopiowania.

Oznaki starości na chińskiej porcelanie

Jeśli zastanawiasz się, czy chiński wazon jest cenny, musisz pamiętać że jednym z najważniejszych wyznaczników wartości antyku jest jego wiek. Wypatruj autentycznych oznak starości. Pamiętaj że prawdziwa chińska porcelana starzeje się jak wino. To jednak nie znaczy, że musi być idealna. Jeśli widzisz mikroskopijne braki w szkliwieniu, drobne rdzawe plamki pod jego powierzchnią- to dobrze! Tego typu cechy mogą świadczyć o autentyczności obiektu. Z drugiej strony uważaj na przedmioty, które wydają się być na przykład podejrzanie brudne, fałszerze często starają się imitować upływ czasu.

Sygnatury na chińskich wazonach i innych obiektach

Jeśli na podstawie/stopie przedmiotu widzisz starannie zapisane chińskie ideogramy- prawdopodobnie masz do czynienia z chińską sygnaturą (a właściwie znakami panowania). Pamiętaj jednak, że chińskie sygnatury nigdy nie rozstrzygają o autentyczności przedmiotu. Chińscy artyści często sygnowali ceramikę znakami charakterystycznymi dla przeszłych dynastii. Innymi słowy- możesz posiadać obiekt z XIX wieku, chociaż sygnatura wskazuje na wiek XVII. Czy to oznacza że Twój chiński wazon jest pozbawiony wartości? Nie, ale ta niezgodność czasu powstania i sygnatury może wpłynąć na oczekiwaną cenę.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić czy chiński wazon jest cenny, musisz pamiętać aby przeanalizować wiele jego cech. Zwracaj uwagę na kształt, kolor i podstawę wazonu. Chińskim antykom należy przyglądać się z bliska- szukaj autentycznych oznak starości jak drobne braki w szkliwieniu czy rdzawe plamki. Jeśli przeczytałeś ten artykuł w całości, możesz być pewien że jesteś o krok bliżej do zrozumienia chińskich antyków. Jeśli jednak nadal nie czujesz się pewnie co do swojej wiedzy- odezwij się do nas! Chętnie pomożemy sprawdzić czy Twoje chiński wazon jest cennym przedmiotem.

Pamiętaj, że wycena i identyfikacja chińskich wazonów to nasza praca i pasja!

Chcesz wycenić lub sprzedać swoje chińskie antyki? Odezwij się do nas!

Przeczytaj inne artykuły poświęcone chińskiej sztuce:
PRzykład pięciu porcelanowych, monochromowych chińskich wazonów
Chińska porcelana

Tysiąc lat zanim Europejczycy nauczyli się wytwarzać porcelanę, Chińczycy produkowali wyśmienite przykłady tego, co nazywano taoci. Taoci można przetłumaczyć dwójnasób. Słowo może oznaczać „ceramikę” lub „porcelanę”. Chińskie wyroby

Czytaj dalej

Заповніть та надішліть форму або напишіть безпосередньо на нашу електронну адресу: [email protected]

Заповніть та надішліть форму або напишіть безпосередньо на нашу електронну адресу: [email protected]