Sygnatury na chińskiej porcelanie

Spis treści

sygnatury na chińskiej porcelanie

W praktyce jedyną pewną zasadą jeśli chodzi o chińskie znaki panowania jest to, że większość z nich NIE pochodzi z okresu na który wskazują. Niemniej jednak, znaki te są pewnego rodzaju odciskiem palca garncarza i jego epoki. Starannie badane mogą stanowić wielką pomoc w identyfikacji chińskiej porcelany. Dzięki temu krótkiemu przewodnikowi dowiesz się więcej o sygnaturach na chińskiej porcelanie.

Sygnatury na chińskiej porcelanie- czym tak naprawdę są?

Sygnatury na chińskiej porcelanie to tak na prawdę znaki panowania. Odnotowują nazwę chińskiej dynastii i okres panowania cesarza, podczas którego powstał przedmiot. Składają się z czterech lub sześciu chińskich ideogramów i zwykle znajdywały się na podstawie dzieła sztuki zamówionego dla cesarza lub cesarskiej rodziny.

Jak czytać znaki na chińskiej porcelanie?

Znaki panowania są najczęściej zapisywane w pionowych kolumnach i czytane od góry do dołu oraz od prawej do lewej. Znaki panowania można również zapisać w poziomej linii czytanej od prawej do lewej.

Sygnatury na chińskiej porcelanie mają ustalony format, a sześcioideogramowy znak można podzielić w następujący sposób: pierwsze dwa znaki odnoszą się do dynastii tj. Da Ming, co oznacza dynastię „Wielka Ming” (1368-1644), albo Da Qing , przetłumaczone jako „wielka dynastia Qing” (1644-1911). Kolejne dwa ideogramy odnoszą się do imienia cesarza; a dwa ostatnie znaki, Nian Zhi, oznaczają „przeznaczony dla”. Czteroznakowe znaki panowania po prostu pomijają pierwsze dwa ideogramy określające nazwę dynastii.

Kiedy w chińskiej sztuce pojawiły się sygnatury?

Sygnatury na chińskiej porcelanie zaczęły pojawiać się na początku dynastii Ming (1368-1644) i były kontynuowane przez całą następną dynastię Qing (1644-1911). Teoretycznie nie można więc spodziewać się sygnatur na obiektach z czasów wcześniejszych dynastii. Najczęściej sygnatury na chińskiej porcelanie były pisane podszkliwne kobaltem, w podwójnym kobaltowym kółku.

W okresie swojego panowania cesarz Kangxi wydał edykt zabraniający używania jego znaku panowania. Przepis ten obowiązywał jednak bardzo krótko. W jego następstwie obiekty porcelanowe często posiadały jedynie niebieskie okręgi na podstawie. W zastępstwie ideogramów używano też prostych symboli jak liść czy grzybek.

Za panowania cesarza Yongzheng (1723-1735) na popularności zyskały sygnatury zapisane archaicznym pismem Zhuànshū, wykonywane w formie przypominającej pieczęć. W odróżnieniu od sygnatur zapisywanych tradycyjnym pismem, sygnatury „pieczęciowe” mają o wiele bardziej zwięzłe, zlewające się i kanciaste ideogramy.

Jak sprawdzić autentyczność sygnatury na chińskiej porcelanie?

Przy ocenie sygnatury i próbie określenia czy ideogramy są „z epoki” ważne jest, aby podejść do obiektu holistycznie, tj. zwrócić uwagę nie tylko na znaki ale i na jakość chińskiego antyku.

Wygląd sygnatur na chińskiej porcelanie może być bardzo różny. Na dziełach specjalnie zamówionych dla cesarza lub cesarskiej rodziny znak panowania powinien być najwyższej jakości. Powinien pasować do dzieła sztuki. Niedbała sygnatura na porcelanie przeznaczonej dla cesarza może oznaczać, że przedmiot jest zwyczajną kopią lub falsyfikatem.

Pamiętaj jednak że można znaleźć słabiej wykonane sygnatury na ceramice niższej jakości lub dziełach sztuki wykonanych za panowania cesarza, ale nie przeznaczonych na dwór cesarski. Wiele wyrobów ceramicznych należy do tej kategorii i często określa się je jako minyao, czyli „naczynia ludowe”.

Czy jeśli obiekt został wykonany później niż wskazuje na to jego sygnatura, mam do czynienia z falsyfikatem?

Nie. Aby dodatkowo skomplikować sprawę, przez setki lat chińscy rzemieślnicy kopiowali sygnatury wcześniejszych dynastii z szacunku i czci dla minionych lat. Znaki te niekoniecznie miały na celu oszukanie kupujących. To po prostu pewien zwyczaj charakterystyczny dla chińskich wytwórców porcelany. Możesz więc posiadać obiekt z sygnaturą wskazującą na dynastię Ming, który był wykonany w dynastii Qing. W takim wypadku twój chiński antyk nadal ma wysoką wartość. Zjawisko antydatowania jest jednak wciąż powszechne, stąd równie prawdopodobnym może być znalezienie zupełnie współczesnego obiektu, sygnowanego nazwami minionych dynastii.

Przykłady sygnatur na chińskiej porcelanie

Zdjęcie sygnatury Xuan De na chińskim porcelanowym wazonie

Xuan De 1425–1435

Da Ming Xuan De Nian Zhi

Zdjęcie chińskiej sygnatury Cheng Hua na chińskiej porcelanie

Cheng Hua 1464 – 1487

Da Ming Cheng Hua Nian Zhi

Zdjęcie sygnatury Hong Zhi na chińskim wazonie

Hong Zhi 1505- 1487

Da Ming Hong Zhi Nian Zhi

Zdjęcie sygnatury na chińskim wazonie z epoki Ming

Zheng De 1505–1521

Da Ming Zheng De Nian Zhi

Zdjęcie sygnatury Jia Jing na chińskim porcelanowym wazonie

Jia Jing 1521–1567

Da Ming Jia Jing Nian Zhi

Zdjęcie sygnatury Long Qing na chińskim wazonie

Long Qing 1567–1572

Da Ming Long Qing Nian Zhi

Zestaw sygnatur chińskich znajdujących się na starej porcelanie z czasów cesarza Wan Li

Wan Li 1572-1620

Da Ming Xuan De Nian Zhi

Chińska sygnatura Kang Xî

Kang Xi 1661-1722

Da Qing Kang Xi Nian Zhi

Zestaw chińskich sygnatur wykonanych na porcelanie z czasów dynastii Qing za panowania Yong Zheng

Yong Zheng 1723-1736

Da Qing Yong Zheng Nian Zhi

Zestaw sygnatur na chińskiej porcelanie wykonanej w czasach Qian Long

Qian Long 1736-1796

Da Qing Qian Long Nian Zhi

Sygnatura chińska Jia Qing

Jia Qing 1796-1820

Da Qing Jia Qing Nian Zhi

Przykład sygnatury chińskiej Dao Guang

Dao Guang 1821-1851

Da Qing Dao Guang Nian Zhi

Sygnatura chińska Xian Feng

Xian Feng 1851-1861

Da Qing Xian Feng Nian Zhi

Sygnatura chińska Tong Zhi

Tong Zhi 1862-1875

Da Qing Tong Zhi Nian Zhi

Pamiętaj, że to tylko kilka podstawowych przykładów chińskich sygnatur na porcelanie. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Z czasem na naszej stronie pojawi się więcej przykładów chińskich sygnatur. Tymczasem jeśli nie udało Ci się rozszyfrować znaków na Twoim chińskim wazonie- skontaktuj się z nami a bardzo chętnie pomożemy!

Chcesz wycenić lub sprzedać swoje chińskie antyki? Odezwij się do nas!

Przeczytaj inne artykuły poświęcone chińskiej sztuce:
PRzykład pięciu porcelanowych, monochromowych chińskich wazonów
Chińska porcelana

Tysiąc lat zanim Europejczycy nauczyli się wytwarzać porcelanę, Chińczycy produkowali wyśmienite przykłady tego, co nazywano taoci. Taoci można przetłumaczyć dwójnasób. Słowo może oznaczać „ceramikę” lub „porcelanę”. Chińskie wyroby

Czytaj dalej

Заповніть та надішліть форму або напишіть безпосередньо на нашу електронну адресу: [email protected]

Заповніть та надішліть форму або напишіть безпосередньо на нашу електронну адресу: [email protected]